Avrupa Birliği

Tusk: Biri Hollanda'da faşizm görüyorsa gerçeklikle bağı kopmuştur

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Tusk, "Eğer biri Hollanda'da faşizm görüyorsa gerçeklikle bağı kopmuştur" açıklamasını yaptı.

[Fotoğraf: Reuters]

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan siyasi krize dâir açıklama yaptı. Türkiye tarafından Hollanda'ya yönelik Nazi benzetmelerine atıfta bulunan Donald Tusk, "Eğer biri Hollanda'da faşizm görüyorsa gerçeklikle bağı tamamen kopmuştur" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu genel oturumunda konuşan Tusk, "Erasmus şehri olan ve şu anda Fas doğumlu bir belediye başkanı tarafından yönetilen Rotterdam, Naziler tarafından yok edildi. Eğer biri Rotterdam'da faşizm görüyorsa, gerçeklikten bağı tamamen kopuktur" dedi.

Tusk'ın sözlerine Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de katıldı. Türk tarafından gelen açıklamalarla şoke olduğunu anlatan Juncker, değerlendirmelerin Türkiye'yi AB üyesi olma durumundan uzaklaştırdığını savundu.

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı ziyaretleri engellemişti.

Rotterdam'da Başkonsolosluğu'na geçmesine müsade edilmeyen Kaya'nın önce korumaları gözaltına alınmıştı. Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla Almanya'ya götürülmüştü.

Hollanda güvenlik güçleri, Kaya'ya destek vermek için toplanan Türklere polis köpekleri ve atlı polislerle müdahale etmişti.

Dışişleri Bakanlığı halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin bir müddet görevine dönmemesini istemişti. Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun giriş ve çıkışları güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;