Türkiye

'Ufak bir Osmanlı tokadı'

Dünya çapında pek çok kurum, marka ve örgütün Twitter hesabı hacklendi. Hesaplardan yapılan paylaşımda "#NaziAlmanya ve #NaziHollanda" etiketleri kullanılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan lehinde ifadeler yer aldı.

Dünyanın farklı ülkelerinden spor kulüpleri, kurumlar, fast food markaları ve uluslararası sivil toplum örgütlerine ait sosyal medya hesapları, Twitter Counter adı verilen üçüncü parti bir uygulama üzerinden hacklendi.

Aralarında Duke Üniversitesi, Uluslararası Af Örgütü,  Almanya’nın önde gelen futbol kulüplerinden Borussia Dortmund ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun ABD hesabı UNICEF USA'in de olduğu milyonlarca takipçiye sahip Twitter hesapları hacklendi.

Ele geçirilen hesaplardan yapılan paylaşımlarda, nazi sembolü kullanıldı, "#Nazialmanya, #Nazihollanda Bu size ufak bir #OSMANLITOKADI #16Nisan da görüşmek üzere Nemi yazdım Türkçe ÖĞREN #RT” mesajı paylaşıldı. 

Mesajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2009 yılındaki Davos Zirvesi’nde dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e ‘one minute’ dediği anların da yer aldığı “Reis'i Üzeni de biz üzeriz” isimli bir de video yer aldı.

Twitter Counter üzerinden

Saldırı, Twitter Counter adlı üçüncü parti bir uygulama aracılığıyla yapıldı. Twitter Counter adlı istatistik hizmetini kullanan ve hesaplarına yetki veren kullanıcıların bu saldırıdan etkilenmemek için hesap ayarlarına giderek bu uygulamaya verdikleri yetkiyi kaldırmaları gerekiyor.

Uluslararası Af Örgütü ile Borussia Dortmund ve Texas Baseball ekipleri paylaşımları sildi ancak @unicefusa hesabında hâlen aynı paylaşım duruyor.

Twitter doğruladı

Twitter şirketi, söz konusu saldırıları ve yüksek profilli bazı hesapların ele geçirildiğini doğruladı. Şirket sözcüsü, "Bazı kullanıcıların etkilendiği saldırıdan haberdarız" açıklamasını yaptı. Saldırının üçüncü parti bir uygulama üzerinden gerçekleştiğini ifade eden yetkili, uygulamanın yetkilerinin dünya çapında kaldırıldığını duyurdu.

Türkiye ile Hollanda arasında kriz

Saldırı, Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin ardından geldi. 

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı ziyaretleri engellemişti.

Rotterdam'da Başkonsolosluğu'na geçmesine müsade edilmeyen Kaya'nın önce korumaları gözaltına alınmıştı. Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla Almanya'ya götürülmüştü.

Hollanda güvenlik güçleri, Kaya'ya destek vermek için toplanan Türklere polis köpekleri ve atlı polislerle müdahale etmişti.

Dışişleri Bakanlığı halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin bir müddet görevine dönmemesini istemişti. Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun giriş ve çıkışları güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı.

Kaynak: Gizmodo, Sputnik, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;