Kültür-Sanat

Usta oyuncu Halit Akçatepe vefat etti

Hababam Sınıfı’nın "Güdük Necmi"si, usta sinema sanatçısı Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.

[Fotoğraf: AA]

Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. İstanbul Ataşehir'deki özel bir hastanenin iç hastalıkları uzmanı Dr. Osman Arıkan, Akçatepe'nin saat 13.55'te hastanenin acil servisine getirildiğini belirtti. Arıkan, 45 dakikalık müdahaleye rağmen saat 14.40'ta Akçatepe'nin hayatını kaybettiğini ifade etti. Dr. Osman Arıkan, "Yakınları evde aniden fenalaştığını ve solunumunun kesildiğini belirttiler. Son 2 yıldır da bakım hastası olduğunu kaydettiler. Ölüm nedeni görünüş itibariyle kalp ve solunum durması. Ani bir kalp krizi olduğu görülüyor" şeklinde konuştu.

Akçatepe'ye evde bakan Fatih Çelik ise "Konuşamıyordu. Sadece jest ve mimiklerle anlaşıyorduk" dedi.

79 yaşında vefat eden usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki "Güdük Necmi" karakterine hayat verdi.

[Fotoğraf: AA]

1938 doğumlu olan Halit Akçatepe, hiç konservatuvar eğitimi almadı. Döneminin film yönetmenlerinden biri, yine usta bir oyuncu olan babası Sıtkı Akçatepe’ye, "Bize bir çocuk oyuncu lâzım" dediğinde, Sıtkı Akçatepe oğlu Halit'i oynattı. İlk filmini 1943'te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'de Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semâya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki "Güdük Necmi" tiplemesiyle Türk sineması tarihine adını yazdırdı.

Halit Akçatepe, 16 Eylül 2016'da vefat eden usta oyuncu Tarık Akan'la "Canım Kardeşim" filminde.
[[Fotoğraf: ARŞİV]]

Canım Kardeşim, Süt Kardeşler, Köyden İndim Şehire, Üç Arkadaş, Yalancı Yarim, Bizim Aile, Ah Nerede, Mavi Boncuk, Sev Kardeşim gibi unutulmaz filmlerde rol aldı. 16 Eylül 2016'da vefat eden Tarık Akan ve 3 Temmuz 2000'de hayatını kaybeden Kemal Sunal'la çok sayıda filmde birlikte kamera karşısına geçti.

Münir Özkul, Tarık Akan, Emel Sayın, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Zeki Alasya.
[[1974 yapımı Mavi Boncuk filmi.]]

Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk sinemasında birçok yapımda rol almış oyunculardan. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı "Paşa Nuri" tiplemesiyle biliniyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;