Ekonomi

Vergisiz 1,6 trilyon dolar

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, ABD’nin en büyük 50 şirketinin daha az vergi ödemek için offshore hesaplarında yaklaşık 1,6 trilyon dolar tuttuğunu açıkladı.

Konular: Ekonomi
[Fotoğraf: AA]

Oxford merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporunda, aralarında Apple, Microsoft ve Walmart gibi dünya devlerinin bulunduğu 50 büyük şirketin, vergi giderlerini en aza çekmek için toplamda yaklaşık 1,6 trilyon dolar nakit parayı offshore hesaplarında tuttuğu açıklandı.

Apple ilk sırada

Söz konusu şirketler arasında teknoloji devi Apple, yaklaşık 200 milyar dolarlık fonu ile ilk sırada. İlaç üreticisi Pfizer 193,6 milyar dolar ile ikinci, Microsoft ise 124 milyar dolar ile üçüncü sırada geliyor. Rapora göre, toplam fonun değeri 2015'te 200 milyar dolar arttı.

Oxfam’ın Kıdemli Danışmanı Robbie Silverman, konuya ilişkin değerlendirmesinde, vergi kaçırmaktan farklı olarak şirketlerin yurt dışındaki iştirakleri üzerinden "vergiden sakınmasının" halihazırda yasa dışı olarak kabul edilmediğini belirtti. Silverman, "Vergiden sakınmak küresel çapta şirketler için standart bir uygulama haline geldi. Bu metodları uygulayanlar her yıl ABD’de yaklaşık 135 milyar dolar vergiyi ödemiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;