Sağlık

'Yaşlılara kötü muamele yaygınlaşıyor'

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaşlı insanlara karşı kötü davranışların yaygınlaştığını, kötü muamelenin yaşlıların fiziksel ve mental sağlığını olumsuz etkilediğini rapor etti. Rapora göre 2050'de yaşlı nüfus iki katına çıkacak.

Konular: Sağlık

WHO'nun dünya çapında 57 ülkede 83 binden fazla kişiyle görüşetek hazırladığı raporunda, yaşlı insanlara karşı davranışların kötüleştiğini ve yaygınlaştığını belirtti.

Yaşlılara karşı en az saygı, gelir düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerde görülürken, raporda, "Analizlerimiz yaş ayrımcılığının aşırı derecede yaygın olduğunu teyit etti. Çoğu kişi bilinçaltlarında yaşlılara karşı tektipleştirici yaklaşım bulunduğunun farkında değil" ifadeleri kullanıldı. 

Yaşlılara karşı kötü davranışlar yaygınlaşırken, bu tür kötü muameleler onların sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.

WHO'nun raporunda göre, kendilerini yük olarak gören yaşlılar depresen ve sosyal izolasyon yaşıyor. WHO'nun atıfta bulunduğu yeni bir araştırmaya göre, kendi yaşlılıkları hakkında olumsuz bir tutumla karşılaşan yaşlılar sakatlılardan kolay kurtulamıyor ve olumlu yaklaşım görenlerden 7.5 yıl daha az yaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda Dünya'nın yaşlandığı yönünde veriler de paylaşıldı. Buna göre, 2050'de 60 yaş ve üzeri nüfus iki katına çıkacak.

Kaynak: WHO 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;