Türkiye-Irak ilişkileri

Yıldırım, Zerdık Dağı'nda peşmergeyi ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile Irak'ın Erbil kentindeki Zerdık Dağı'nda, IŞİD'e karşı mücadele eden peşmerge güçlerinin yer aldığı cepheyi ziyaret etti.

[Fotoğraf: AA]

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile, Irak'ın Erbil-Musul cephe hattındaki Zerdık Dağı'nda IŞİD'e karşı mücadele veren Peşmerge güçlerinin yer aldığı cepheyi ziyaret etti. Binali Yıldırım, Mesut Barzani ve beraberlerindeki heyet Zerdık Dağı'na karayoluyla gitti. Peşmerge tarafından karşılanan Yıldırım ve Barzani, harekât merkezine geçti. İki lider burada IKBY Genelkurmay Başkanı Cemal Muhammed'den harita üzerinde yürütülen operasyona ilişkin bilgi aldı.

Yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı Zerdık Dağı'nda Yıldırım, bir süre dürbünle Musul kent merkezi ve çevre bölgesini izledi, IŞİD'e karşı verilen mücadeleye ve ilerlemeye ilişkin bilgilendirildi.

Ziyarete Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Türkiye-Irak Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Galip Ensarioğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile diğer yetkililer de eşlik etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Başika'da eğittiği peşmerge birlikleri bu cephede savaşıyor. Zerdık Dağı, Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunun yönetildiği harekât merkezi niteliğinde.

Yıldırım, bu ziyaret öncesinde IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmeler yapmıştı.

Cumartesi günü de Irak'ın başkenti Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar İbadi ile bir araya gelmişti. İki lider, Başbakanlık Sarayı'nda gerçekleşen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ne liderlik etmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ortak bildirisinde, "İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı" ifadesine yer verilmişti.

Başika’da 2015 başından bu yana varlığını sürdüren askeri eğitim kampında, Türk askeri Peşmerge ve Sünni Arap olan yerel birliklere eğitim veriyor. Kampta Aralık 2015’te yaşanan nöbet değişimi ve asker takviyesi sırasında kriz patlak vermişti. Bağdat, Tahran’ın da desteğiyle kamptan Türk askerinin çekilmesini isterken ve Ankara’yı, “Irak’ın toprak bütünlüğünü tehdit etmekle” eleştirirken Ankara, sınırındaki tehdide karşı sahada var olmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;