Yunanistan

Yunanistan'da emeklilerin öfkesi

Yunan polisi, maaşlarındaki yüzde 50'ye varan kesintileri protesto eden emeklilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Protestocular, bir polis otobüsünü devirmeye çalıştı.

Konular: Yunanistan

Yunan polisi, kemer sıkma önlemleri çerçevesinde maaşlarındaki kesintileri protesto eden emeklilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Mali krizle boğuşan ülkede, maaşlarında yüzde 50'ye varan kesintiler sebebiyle sert kemer sıkma politikalarından en çok etkilenen grupların başında gelen emekliler, durumlarını protesto etti.

Başkent Atina'daki Sintagma Meydanı'na yürüyen yaklaşık bin 500 gösterici, buradan başbakanlık binasına yürümek isteyince polis engeliyle karşılaştı.

Göstericilerin bir polis otobüsünü devirmeye çalışmaları üzerine polis, protestoya göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. Göstericiler eylemlerinde sık sık "Utanç" diye bağırarak slogan attı.

Protestocular arasında bulunan emekli Panagiotis Amougios isimli bir Yunan tepkisini şu şekilde ifade etti:

"Biz onurlu bir emeklilik için mücadele ediyoruz. İyi bir emekliliğe sahip olmak için 40 yıl çalıştım ve onlar bizi sürekli azarlıyor. Ve Bayan Velculescu (IMF'nin Yunansitan ekibi sorumlusu) bizim emekli maaşlarımızda yeni indirimler istiyor. Neden ? Bizim maaşımızdan yıllarca yapılan kesşntiler nerede ?"

Yunanistan meclisi bugün emeklileri de ilgilendiren 2017 bütçe tasarısını görüşmeye başlayacak. Ülke son bir yıldır yapılan uluslararsı yardımların karşılığında mali önlemler alıyor. Alınan kemer sıkma politikaları en fazla emeklileri etkiledi.

[Fotoğraf: AFP]

[Fotoğraf: AFP]

[Fotoğraf: AFP]

[Fotoğraf: AFP]

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;