Suriye'de iç savaş

"Zebadani'de muhalif kalmadı"

Suriye’de hafta sonu konvoyları hedef alan bombalı saldırıdan sonra askıya alınan 4 bölgeden tahliyeler yeniden başladı. Rejim yanlısı kaynaklara göre Zebadani’deki tüm muhalif unsurlar bölgeden çıkartıldı.

İdlib kırsalındaki rejim yanlısı Şii Fua ve Kefreyya bölgeleri ile Şam’ın kırsalında Lübnan’ın sınırına yakın bir bölgede yer alan muhalif Madaya ve Zebadani bölgelerinin tahliyesi yeniden başlatıldı.

Al Jazeera muhabirinin edindiği bilgilere göre, Zebedani ve Madaya bölgelerinde sivil ve muhalif unsurları taşıyan 11 otobüs, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib’e doğru yola çıktı.

İdlib kırsalındaki rejim yanlısı Şii Fua ve Kefreyya bölgelerinden de 3 bin sivilin ve silahlı unsurun otobüslerle Halep’e doğru tahliyesi başladı.

Rejim yanlısı Şam FM radyosuna konuşan bir üst düzey yetkili, ‘Silahlı muhaliflerin son grubunun bu sabah Zebadani bölgesinden ayrılmasıyla bölge muhaliflerden tamamen boşaltılmış oldu’ dedi.

14 Nisan’da başlatılan tahliyeler, Fua’dan çıkan otobüslerin Halep kırsalında bekleme yaparken bombalı saldırıya uğraması nedeniyle askıya alınmıştı. Saldırıda 60’ı çocuk 126 kişi ölmüştü. Onlarca kişi yaralanmıştı.

Tahliye anlaşması

İdlib’in kırsalındaki rejim yanlısı Şii Fua ve Kefreyya köyleri muhalif Fetih Ordusu, Şam’ın kırsalında muhaliflerin denetimindeki Sünni Madaya ve Zebadani bölgeleri ise Hizbullah ve rejim tarafından kuşatılmış durumda.

Fua ve Kefreyya’dan toplam 8 bin, Madaya ve Zebadani’den 3800 kişi tahliye edilecek... Söz konusu bölgelerde daha önce karşılıklı tahliyeler gerçekleştirilmişti. Ancak bu seferki tahliye şu ana kadar yapılan en büyük tahliye olacak

29 Mart 2017’de kararlaştırılan tahliye anlaşması, bir yandan Esed karşıtı Tahrir Şam Heyeti ve Ahrar-u Şam grupları diğer yandan Hizbullah ve İran arasında varılmıştı. Katar, anlaşma için arabuluculuk yapmıştı.

Anlaşma kapsamında, Şam’ın güneyinde bazı bölgelerde ateşkes uygulanması ve oraya insani yardımların ulaştırılması nın yanı sıra rejimin hapishanelerinde bulunan 1500 tutuklunun serbest bırakılması gibi maddeler de var. Anlaşmanın maddeleri kademeli bir şekilde ilerlemesi planlanıyor.

Özgür Suriye Ordusu, adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi’nin başka muhalif gruplarla birleşerek kurduğu Tahrir Şam Heyeti ve Ahrar-u Şam grubu tarafından onaylanan bu anlaşmaya tepki göstermişr ve bunu zorunlu tehcir yoluyla yapılan demografik değişim olarak nitelemişti.

Kaynak:Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;