Muhammed Ali 70 yaşında

Dünya sporunun en önemli isimlerinden olan Müslüman boksör, 70. yaş gününü kutladı.

Konular: Diğer Sporlar

Haberin Öne Çıkanları

Muhammed Ali 70 yaşında

Müslüman boksör

Muhalif sporcu

Muhammed Ali uzun yıllardır parkinson hastalığıyla mücadele ediyor. [AP]

Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali 70 yaşına girdi. Efsane boksör, doğum gününü memleketi Louisville, Kentucky'de ailesi ve arkadaşlarıyla kutladı. 

Muhammed Ali, bokstaki yeteneği, İslamiyeti seçişi ve muhalif duruşuyla dünya çapında ünlü bir isim haline geldi. Kariyeri boyunca 61 maçta sadece 5 kez mağlup olan Muhammed Ali, dünya şampiyonluğunu üç kez kazanan ilk boksör oldu.
 
Kentucky eyaletinin Louisville kentinde 17 Ocak 1942'de Cassius Marcellus Clay Jr adıyla dünyaya gelen sporcu, 1964'te İslamiyeti seçti ve adını Muhammed Ali olarak değiştirdi. 
 
Hem yeteneği hem de ırk ayrımı ve Vietnam Savaşı'na muhalif duruşu dolayısıyla dünya genelinde saygı topladı. O yıllarda savaşta ABD ordusuna katılmayı reddettiği için unvanı elinden alındı ve boks müsabakalarından men edildi.
 
1996 yılında kendisine onursal bir Olimpiyat Madalyası sunuldu. Kendi altın madalyasını ırkçılığa tepkisi dolayısıyla Ohio Nehri'ne attığını söylemişti.
 
Ali, 80'li yılların ortasında Parkinson hastalığına yakalandı. Bu durum kariyeri sırasında başına aldığı darbelerle ilişkilendirildi.
 
Spor dünyasının yanında sivri dili ve politik duruşuyla da tanınan Muhammed Ali, Nelson Mandela'dan Saddam Hüseyin'e kadar birçok isimle biraraya geldi.
 
Muhammed Ali'nin unutulmaz sözleri
 
- Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım.
 
- Eğer beni yenmeyi hayal ediyorsanız, uyanıp özür dileseniz iyi edersiniz.
 
- O kadar hızlıyım ki, odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere dönebiliyorum.
 
- Şu ana kadar iki kişiye vuramadım. Birisi sevimli hayalet Casper'ın kuzeni, diğeri de Muhammed Ali.
 
- Fraiser o kadar çirkin ki, ağladığı zaman göz yaşları kafasının arkasına kaçıp oradan akıyor. (Ezeli rakibi Joe Fraiser'a)
 
- George Foreman'ı gölge boksu yaparken gördüm. Gölge kazandı.
 
- Ben boksun astronotuyum. Joe Louis ve Dempsey sadece jet pilotu. Ben kendi yarattığım dünyadayım.
 
Kaynak: Ajanslar
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;