Rıza Kayaalp yarı finalde elendi

Son Dünya ve Avrupa Şampiyonu Türk güreşçi, yarı finalde son olimpiyat şampiyonu Kübalı sporcuya yenildi. 23 yaşındaki Kayaalp, bronz madalya mücadelesi verecek.

Konular: Spor, Diğer Sporlar

Haberin Öne Çıkanları

İlk galibiyet Kayaalp'ten

Bronz mücadelesi

Avluca elendi

Rıza Kayaalp güreşte Türkiye adını ilk galibiyet elde eden sporcu oldu. [AA]

Olimpiyatların 10. gününde mindere üç Türk güreşçi çıkarken son Dünya ve Avrupa şampiyonu Rıza Kayaalp, yarı finale kadar geldiği minderde 120 kiloda son Olimpiyat şampiyonu Kübalı Mijain Lopez Nunez'e yenilerek altın madalya şansını kaybetti. 

23 yaşındaki Kayaalp, bronz madalya için tekrar mindere çıkacak.

Excel Arena'da yapılan karşılaşmada ilk periyotta 1.5 dakika boyunca puan alan olmadı. Rıza Kayaalp, güreşe yerde başlarken, Kübalı rakibinin çırpmasına engel olamadı ve ilk periyodu 2-0 yenik kapadı. 

İkinci periyotta da ilk 1.5 dakika boyunca iki güreşçi de puan alamayınca, bu kez Lopez Nunez yerde başladı. Ancak Rıza Kayaalp, son 30 saniyede puan çıkaramadı ve 2. periyodu da 1-0 kaybedip, minderden 2-0 yenik ayrıldı. 
 
Türkiye'de 'ata sporu' olarak görülen güreşte, son Dünya ve Avrupa Şampiyonu Rıza Kayaalp, grekoromen 120 kiloda ilk maçında Ukraynalı rakibi Evgeni Orlov'u 2-0, çeyrek finalde de ABD'li Dremiel Deshon Byers'ı  yine aynı skorla yenerek adını yarı finale yazdırmıştı.
 
Bunun yanı sıra Rıza Kayaalp, Londra Olimpiyat Oyunları'nda güreşte galibiyet alan ilk Milli Takım sporcusu oldu.
 
Minderin ilk gününde Türk halterciler Selçuk Çebi ve Ayhan Karakuş, ikinci günde de 84 kiloda Nazmi Avluca ile 60 kiloda Rahman Bilici  rakiplerine yenilerek olimpiyatlara veda etmişlerdi.
 
Nazmi Avluca yenildi
 
Londra Olimpiyat Oyunları'nda, grekoromen stil 84 kiloda mindere çıkan Nazmi Avluca, ilk turda Polonyalı rakibi Damian Janikowski'ye 2-0 yenildi. 
 
Excel Arena'da yapılan güreş müsabakalarında bugün mindere ilk çıkan Türk sporcu, Avrupa ve dünya şampiyonu, Pekin-2008'in bronz madalyalı ismi Nazmi Avluca oldu.

Polonyalı Janikowski ile karşılaşan Avluca, ilk periyotta puansız geçilen 1.5 dakikalık bölümün ardından yerde rakibinin çırpmasına engel olamadı ve 2 puan verdi. 
 
İlk periyot bu skorla tamamlandı. İkinci periyotun ilk 1.5 dakikalık bölübünde de sporcular sayı bulamadı. Bu kez yerde güreşen rakibinden mutlaka sayı alması gereken Nazmi Avluca, tüm çabalarına rağmen bunu başaramayınca, 1 puan Polonyalı güreşçinin oldu.

Bu periyotu da 1-0 kaybeden Avluca, minderden 2-0 mağlup ayrıldı. 
 
Nazmi Avluca'nın, repesajda mücadelesine devam edebilmesi için Polonyalı güreşçinin finale yükselmesi gerekiyor. 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;