El Kaide

CIA'in Bin Ladin belgeleri

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in evinde ele geçirilen belgeler CIA tarafından bazı medya kuruluşlarına dağıtıldı. Belgelerde Bin Ladin'in bilgisayarında bulunan e-kitaplar arasına ünlü dilbilimci Noam Chomsky kitapları da bulunuyor.

Konular: Ortadoğu, ABD

CIA’in, ünlü gazeteci Seymour Hersh’in Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonla ilgili ABD'nin yalan söylediğine yönelik iddialarından hemen sonra El Kaide liderinin evinde el geçirilen belgeleri baız medya kuruluşlarına dağıttı.  CIA'in dağıttığı belgeler El Kaide liderinin özel hayatından kesitler sunuyor. Bilgisayarında ele geçirilen dijital kütüphanede Bin Ladin’in ABD’nin önde gelen solcu siyaset bilimcilerinden Noam Chomsky’nin kitaplarının yanısıra Obama’nın Afganistan- Irak savaşlarındaki stratejilerini değerlendiren klitaplar bulunuyor.

CIA'in ele geçirdiğini iddia ettiği belgelerde El Kaide başvuru formu da var. [Fotoğraf: AFP]

CIA’in ele geçirdiğini iddia ettiği 103 belge arasında Bin Ladin’in örgüt üyelerine ‘İslam devleti kurmaya değil, ABD hedeflerine büyük zayiat verdirecek saldırılara odaklanmları’ yönündeki çağrıları dikkat çekiyor.

Örgüt üyelerine gönderdiği mesajları da kılı kırk yaran bir titizlikle yazdığı görülen Bin Ladin’in bazı mesajları 50 kere düzelttiği görülüyor.

El Kaide başvuru formunda adayların hangi alanda faydalı olabileceği tespit edilmeye çalışılıyor. [Fotoğraf: AFP]

Bin Ladin, ölümünden 6 ay önce başlayan Arap Baharı için de “Müslüman aleminin en önemli olayı” nitelendirmesini yapıyor.

‘Şehit olmanız halinde kimle irtibata geçelim’

CIA’in yayınladığı raporlarda El Kaide başvuru formu da var. Formda ‘Hobileriniz nelerdir, Kuranı Kerim bilginiz nedir’ gibi maddelerin yanı sıra, 'İntihar saldırısı gerçekleştirmek ister misiniz' ve “Şehit olmanız halinde kiminle irtibata geçelim” soruları da var.

Adayların yabancı dil seviyeleri ve kimya bilgileri de sorular arasında. [Fotoğraf: AFP]

Belgelerin tümü saldırı planlarıyla ilgili değil. Bin Ladin, 'iklim değişikliğinin Müslüman alemi üzerindeki olası etkilerini' değerlendiren yazısında yeraltı kaynaklarının önemine ve özenle korunmaları gerektiğine vurgu yapıyor.

El Kaide liderinden ziyade Dünya Bankası yöneticilerinden beklenecek bu raporda, Bin Ladin ‘gıda güvenliğinin’ de altını çiziyor. Yayınlanan belgeler arasında Bin Ladin'in eşi Hayriye'ye ve oğlu Hamza'ya yazdığı mektuplar da yer alıyor.

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;