Suriye'de iç savaş

Şam'da şiddetli çatışmalar

Suriye’nin başkenti Şam'da muhaliflerin, Esed rejiminin kuşatması ve yoğun saldırısı altındaki iki bölgeyi birleştirmesinin ardından taraflar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Rejim güçlerine karşı harekete geçen muhaliflerin başkentte rejimin kuşattığı ve ateşkesi sık sık ihlal ettiği Kabun ve Cobar bölgelerini birbirine bağlamasının ardından iki taraf arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Muhalifler Doğu Guta’yla coğrafi bütünlüğe sahip Cobar bölgesinden ilerleyerek kuşatma altındaki Kabun mahallesine ulaşmıştı. Böylece, Doğu Guta ile Kabun, ince bir hat üzerinde birleştirilmiş oldu.

Grafik: AFP

Rejim, muhaliflere kaptırdığı mevzileri yeniden ele geçirdiğini iddia etti. Ancak bölgede şiddetli çatışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Rusya'nın Şam Büyükelçisi Alexander Kinshchak, muhalifler ile rejim arasındaki çatışmalarda büyükelçiliğe ait bir binanın zarar gördüğünü açıkladı.

Muhalifler, rejimin Doğu Guta ve Cobar'a geceden bu yana 50 kadar hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Operasyona, Doğu Guta’da faaliyet gösteren Faylak-ur Rahman ve Ahrar-uş Şam gruplarının yanı sıra, adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi’nin başka gruplarla birleşerek oluşturduğu Tahrir Şam Heyeti da katılıyor.

Bu gruplar, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda, Cobar ile Kabun arasındaki sanayi bölgesinin büyük bölümü, elektrik istasyonu, küçük garaj, tekstil fabrikaları ve televizyon fabrikasını ele geçirdiklerini bildirdi.

Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Suriye'de ateşkese rağmen Şam çevresinde operasyonlarına devam eden Esed ordusu ve rejim yanlısı yabancı milisler, Barada Vadisi gibi bazı bölgeleri ele geçirmişti.  

Şam kırsalında kuşatma ve tehcir sürüyor

Şam kent merkezinin batısındaki Madaya beldesi ve Zebadani ilçesinde, güneyindeki Yermuk Kampı ve doğusundaki Doğu Guta bölgelerinde rejimin kuşatması sürüyor.

Kentin kuzeybatı kırsalındaki Barada Vadisi, El Tel ve Sirgaya bölgelerindeki abluka, rejimin baskısı ve şiddetli saldırıları nedeniyle muhaliflerin bölgeyi terk etmek zorunda kalmasıyla sona ermişti. 

Suriye'de ateşkes, Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde 30 Aralık 2016'da ilan edilmişti. Ankara'nın garantörü olduğu muhalif gruplar, yalnızca meşru müdafaa durumunda rejimin saldırılarına karşılık verirken, Moskova'nın garantörlüğündeki rejim güçleri, ateşkesi sık sık ihlal ediyor. Askeri muhalefet, Rusya ve rejimin taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesiyle Kazakistan'ın başkenti Astana'da, ateşkesle ilgili son toplantıya katılmamıştı.

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;