Kronoloji

Kronoloji: 2013 Nevruz’undan bugüne

Abdullah Öcalan’ın PKK'ya yaptığı çağrıyla Kürt sorununa çözüm süreci ivme kazandı. Örgütün ateşkes ilanı ve sınır dışına çekilmesiyle başlayan bir yıllık süreçte yaşananları gün gün hatırlayalım...

İmralı'da hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın PKK'ya çekilme çağrısı yaptığı mektubunu Önder Türkçe, Pervin Buldan Kürtçe okumuştu. [Reuters-Arşiv]
21 Mart 2013
 

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında PKK'nın İmralı Adası'nda hapis yatan lideri Abdullah Öcalan'ın PKK'ya ateşkes ve geri çekilme çağrısında bulunduğu mektubu okundu.

Abdullah Öcalan'ın mektubunda örgüte silah bırakma çağrısı yoktu.

23 Mart 2013
 

PKK ateşkes ilan etti.

29 Mart 2013
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürecin planlandığı gibi geliştiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan muhalefetin eleştirilerine, bu süreçte Öcalan’a ve PKK’ya hiçbir taviz verilmeyeceğini, sadece İmralı’daki cezaevinde Öcalan’ın kaldığı odanın şartlarının iyileştirildiğini ve daha fazlasının mümkün olmadığını söyleyerek cevap verdi. Erdoğan; Öcalan’a ev hapsinin söz konusu olmadığını ve Güneydoğu’da özerk bir yönetime geçiş iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

PKK'yı da kapsayan çatı örgütü KCK, silahlı PKK'lıların Türkiye'den çekilmesi için yasal zemin oluşturulması ve somut adım atılması gerektiğini açıkladı.

30 Mart 2013
 

Başbakan Erdoğan PKK'lıların silahlarıyla sınır dışına çekilmesine izin verilmeyeceğini, bu nedenle örgüt mensuplarının silahlarını bırakarak çekilmesi gerektiğini açıkladı.

1 Nisan 2013
 

Başbakan'ın "Silahları bırakın" açıklamasına PKK tepki gösterdi. Örgüt, 'Silahları bırakıp çekilmenin gündemlerinde olmadığını' açıkladı.

3 Nisan 2013
 

Demirtaş, Buldan ve Önder'den 4. kez Öcalan ile görüşmek için İmralı yolundayken. [AA-Arşiv]

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder'den oluşan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) heyeti dördüncü kez İmralı'ya gitti.

Hükümet çözüm sürecine katkıda bulunması amacıyla aralarında Orhan Gencebay, Kadir İnanır, Yılmaz Erdoğan, Baskın Oran gibi sanatçı ve yazarların da olduğu 63 kişilik 'Akıl İnsanlar Heyeti' oluşturdu.

4 Nisan 2013
 

Akil İnsanlar Heyeti'nde sanatçı Kadir İnanır da vardı. [AA-Arşiv]

Başbakan Erdoğan, Akıl İnsanlar Heyeti ile İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde ilk kez bir araya geldi. Erdoğan burada, "Çözüm süreci silahı devreden çıkarıp siyaseti devreye alma sürecidir." mesajı verdi.

"Şimdi hesaplaşma değil, helalleşme zamanı" diyen Erdoğan, "Artık kardeşlik hukukunu yerine getirmenin zamanı. Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın, acıları öne çıkarmanın değil, ortak zaferleri, ortak sevinçleri öne çıkarmanın zamanı. Şimdi ayrıştırmanın değil bayramlaşmanın zamanı. Hesaplaşmanın değil helalleşmenin zamanı. Şimdi artık sosyal restorasyon dönemini başlatıp kararlılıkla yürütmenin zamanı." diye konuştu.

9 Nisan 2013
 

Meclis'te ana muhalefet partisi CHP ve MHP'nin katılmadığı oylama ile AK Parti ve BDP'nin desteğiyle 'Çözüm Süreci Komisyonu' kuruldu.

11 Nisan 2013
 

Kamuoyunda dördüncü yargı paketi olarak bilinen, 'İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre terör örgütü propagandasını yapan, örgütlerin açıklama ve bildirilerini basanlara ve yayımlayanlara ceza verilmesinde, 'cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemleri meşru gösterme, övme ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik etme' şartı getirildi.

14 Nisan 2013
 

BDP koruculuk sisteminin kaldırılmasıyla ilgili kanun teklifi verdi. Koruculuğun 'küçük bir ordu sistemi' haline geldiğini söyleyen BDP, normalleşme süreciyle birlikte bu sistemin de lağvedilmesi gerektiğini savundu.

14 Nisan 2013
 

Beşinci BDP heyeti İmralı'ya gitti. Heyette BDP Milletvekili Pervin Buldan ve yine o dönemde BDP milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder vardı.

18 Nisan 2013
 

Abdullah Öcalan'ın çözüm süreci ve çekilmeyle ilgili beş sayfalık mektubunu taşıyan BDP heyeti mektubu Kandil'e ulaştırdı.

19 Nisan 2013
 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yol kontrolü yapan PKK'lılar durdurdukları aracı içindekileri indirdikten sonra ateşe verdi. Mardin Valiliği olayda can kaybı olmadığını açıkladı.

23 Nisan 2013
 

23 Nisan resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Gül BDP'li vekillerle sohbet ederken. [AA-Arşiv]

Meclis'in 93. yıldönümü vesilesiyle verilen resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çözüm sürecinde PKK'nın Türkiye içinde ve dışında silahlardan tamamen vazgeçmesiyle ancak sonuç alınabileceğini söyledi.

Abdullah Gül, ''Birden bire her şeyi toz pembe görmemek lazım. Ama muhakkak ki böyle büyük bir sorundan kurtulmak için herkesin yapıcı olarak dikkatli bir şekilde katkı vermesinin çok faydalı olduğuna inanıyorum'' dedi.

25 Nisan 2013
 

Murat Karayılan çekilme ilanını kalabalık bir gazeteci grubuna açıkladı. [AA-Arşiv]

PKK'nın Kandil'deki liderlerinden Murat Karayılan Kandil'de Türkiye'den ve uluslararası basın kuruluşlarından kalabalık gazeteci grubunun da katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Karayılan, Türkiye sınırları içindeki PKK'lıların 8 Mayıs'ta kademeli gruplar halinde çekilmeye başlayacağını duyurdu.

Murat Karayılan, çözüm sürecinde anayasa değişiklikleri yapıldıktan ve Abdullah Öcalan'ın tamamen özgür olacağı bir süreçte örgütün silah bırakma kararı alacağını açıkladı. Karayılan ayrıca, koruculuk sisteminin kaldırılması, güvenlik güçleri bünyesindeki özel tim ve benzeri yapıların devre dışı bırakılması gerektiğini ifade etti.

30 Nisan 2013
 

Adalet Bakanlığı son iki ayda KCK davasından tutuklu 200 sanığın tahliye edildiğini açıkladı.

1 Mayıs 2013
 

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, çözüm sürecini desteklediklerini açıkladı.

8 Mayıs 2013
 

PKK duyurduğu gibi kademli olarak çekilmeyi başlattı. [Reuters-Arşiv]

PKK daha önce duyurduğu gibi Türkiye sınırları dışına çekilmeyi başlattı.

Örgüt çekilmenin başarıyla tamamlanması ve provokasyonların olmaması için kapsamlı bir plan yaptıklarını duyurdu. İlk hedef, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi üzerinden çıkan grupların bir hafta içinde Kuzey Irak'ta olmasıydı. 

Gizli yürütülen çekilmeyi Türk Silahlı Kuvvetleri de takip edecekti.

Bu sırada Başbakan'dan da Türkiye'de yaklaşık bin 500-2 bin PKK'lı olduğuna dair bir açıklama geldi.

9 Mayıs 2013
 

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesine karşı olduklarını açıkladı.

11 Mayıs 2013
 

O dönem KCK Yürütme Konseyi Başkanı olan Murat Karayılan, PKK'nın yeni karakol ve baraj inşaatlarından rahatsız olduğunu açıkladı.

16 Mayıs 2013
 

Obama Beyaz Saray'da Erdoğan'a sürece destek verdiğini söyledi. [AA-Arşiv]

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye resmi ziyaretinde Barack Obama, çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı. Obama, "Türkiye'yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerimi iletmek istiyorum. ABD, Türkiye'nin uzun süredir güvenliği sağlama noktasındaki arayışında yanında durmaktadır. Türkiye'nin hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz." dedi.

12 Haziran 2013
 

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Kandil'de PKK'lı yöneticilerle süreç hakkında görüştü. İmralı'da son olarak 7 Haziran'da Abdullah Öcalan ile görüşen heyet Öcalan'ın mesajlarını Kandil'e iletmiş oldu.

14 Haziran 2013
 

Sınır dışına çekilen 15 kişilik PKK grubu, Kuzey Irak'taki Metina kampına ulaştı.

15-16 Haziran 2013
 

Abdullah Öcalan'ın Nevruz mektubunda da dile getirdiği 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı' Diyarbakır'da yapıldı. Konferansın sonuç bildirgesinde, Öcalan'a özgürlük talep edildi. Ayrıca, 'Kürdistan halklarının kendi tercihleriyle özerklik, federasyon veya bağımsızlık gibi statülerini belirleme hakkına sahip olduğu' ifade edildi. Dünyadaki tüm devletlere ve uluslararası teşkilatlara da PKK'yı terör listelerinden çıkarma çağrısı yinelendi.

21 Haziran 2013
 

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde ilk aşama olan ateşkes ilanı ve çekilmenin ardından ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu. İkinci aşamada, hükümetten yasal adım atması bekleniyordu.

25 Haziran 2013
 

Akil İnsanlar Heyeti üyesi Murat Belge, çözüm sürecinin devam ettiği günlerde başlayan Gezi Parkı eylemleri sırasında hükümetin takındığı tavrı eleştirerek görevinden istifa etti.

26 Haziran 2013
 

'Akil İnsanlar' bölge bölge çalıştıktan sonra Başbakan'a rapor verdi. [AA-Arşiv]

İstanbul'da Akil İnsanlar Heyeti'nin son toplantısı yapıldı.

Türkiye'nin yedi bölgesinde çalışmalar yapan 'Akil İnsanlar' süreç hakkında hazırladıkları raporları Başbakan Tayyip Erdoğan'a sundu.

Başbakan Erdoğan bu tarihe kadar PKK'lıların sadece yüzde 15'inin çekildiğini açıkladı.

30 Haziran 2013
 

BDP'nin 'Hükümet adım at' sloganıyla Diyarbakır'da düzenlediği yürüyüşte olaylar çıktı. Polis kalabalığa tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de havai fişek ve taşla karşılık verdi.

5 Temmuz 2013
 

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Bese Hozat [ANF]

Kandil'de yaptıkları görüşmeyle ilgili heyet adına konuşan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, sürecin gidişatı konusunda kaygılı olduklarını açıkladı.

PKK ve KCK, Avrupa'dan ve diğer bölgelerden gelen yaklaşık 200 kişinin katılımıyla 30 Haziran-5 Temmuz arasında Kandil'de Kongra-Gel'in 9. Genel Kurul toplantısını yaptı.

Kongre'de KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, HPG'nin yani silahlı kanadın başına getirildi. Yürütme Konseyi'nde eş başkanlık uygulaması kabul edildi. Eş başkanlar Cemil Bayık ve Bese Hozat oldu.

25 Temmuz 2013
 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, PKK'nın sınır dışına çekilme oranının yüzde 20 civarında olduğunu söyledi. PKK kanadından ise çekilmenin tamamlandığı ve ikinci aşamaya geçilmesi gerektiğine dönük açıklamalar geldi.

29 Temmuz 2013
 

İmralı'da kardeşi Fatma Öcalan ile görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan, 1 Ekim tarihini işaret etti. "1 Ekim’e kadar hükümet adım atmalı. 1 Ekim'den sonra süreçten çekileceğim demiyorum ama o tarihe kadar adım atılmazsa süreci geliştiremeyeceğimiz açıktır." dedi.

15 Ağustos 2013
 

PKK yöneticilerinden Halk Savunma Güçleri (HPG) Başkanı Murat Karayılan 'profesyonel gerilla'ya geçiş hazırlığında olduklarını açıkladı.

19 Ağustos 2013
 

PKK'nın çatı örgütü KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Türkiye'nin barış süreci konusunda ciddi olmadığını savunarak, "Süreç çökerse PKK'nın geri çekilmesi bir yana güneye çekilenler kuzeye dönebilir. O zaman daha büyük bir savaş olabilir." açıklaması yaptı.

20 Ağustos 2013
 

İmralı Cezaevi'nde tutulan Abdullah Öcalan daha geniş bir odaya nakledildi. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın 2009'a kadar kaldığı biraz daha geniş olan odaya alındığını ve yeni fotoğraflarının kendilerine teslim edileceğini duyurdu.

27 Ağustos 2013
 

PKK'nın kurucularından ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık.
[[Fotoğraf: Reuters / Arşiv]]

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, 1 Eylül'e kadar hükümetten somut bir adım görmedikleri takdirde çekilmeyi durduracaklarını, sınır dışına çıkan silahlı güçlerin geri döneceğini söyledi.

Cemil Bayık, "Eğer sorumluluklarını yerine getirirlerse umuyorum ki bu süreç çöküntüden çıkartılabilir. Bu da herkesin yararınadır. Aksi takdirde korkunç sorunlar yaşanabilir." dedi.

29 Ağustos 2013
 

Dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinin birinci aşamasında beklenen sonuca ulaşılamadığını açıkladı.

9 Eylül 2013
 

PKK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmadığını söyleyerek çekilmeyi durdurduğunu açıkladı.

Aynı gün BDP, 2014'teki yerel seçimlerde BDP'nin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) adıyla da yerel seçimlere katılacaklarını açıkladı.

10 Eylül 2013
 

PKK, çekilmeyi başlattıkları 8 Mayıs'tan itibaren yaklaşık 600 kişiden oluşan 29 grubun Türkiye dışına çekildiğini açıkladı.

Başbakanlık'ta çözüm sürecinin görüşüldüğü güvenlik zirvesi sonrasında, sürecin devam etmesi yönünde hükümetin kararlı olduğu vurgulandı.

15 Eylül 2013
 

Demirtaş ve Buldan Öcalan'ın mesajlarını genellikle kamuoyuna duyuran siyasiler. [AA-Arşiv]

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan'dan oluşan BDP heyeti, çözüm sürecinde tıkanma ve PKK'nın çekilmeyi durdurduğu açıklamasından sonra İmralı'ya kritik bir ziyaret yaptı. Öcalan aynı hafta içinde istihbarat yetkilileriyle de görüşmüştü.

BDP heyeti onuncu görüşmeden sonra Öcalan'ın şu mesajlarını yazılı bir açıklamayla duyurdu:

"Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil'e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum. Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz."

16 Kasım 2013
 

Erdoğan en son geçen yıl Diyarbakır'da Barzani ile bir araya gelmişti.
[[Fotoğraf: AA - Arşiv]]

37 yıldır ülkesinden uzakta yaşayan Urfalı sanatçı Şivan Perwer ve Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani Diyarbakır'da buluştu. Barzani, çözüm sürecine destek mesajları verdi.

Şivan Perwer ve sanatçı İbrahim Tatlıses birlikte 'Megri' (Ağlama) isimli şarkıyı söyledi.

Başbakan Erdoğan 11 yıllık iktidarında ilk kez Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü. 

4 Aralık 2013
 

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve Kürtler Konferansı'nda konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, AK Parti döneminde başlayan barış sürecinin daha öncekilerden farklı olduğunu söyledi. Zana, "İmralı barış sürecinin bundan önceki barış teşebbüslerinden farkı iki gerçek muhatabın, iki güçlü liderin bizzat bu süreci yürütmeleridir. Türk kamuoyu üzerinde Başbakan Erdoğan'ın etkisi nasıl tartışılmazsa, Kürt kamuoyunda da Sayın Öcalan'ın etkisi tartışılmaz." dedi.

24 Aralık 2013
 

PKK lideri Öcalan, HDP heyetiyle görüşmesinde çözüm için hazırladığı taslağın detaylarını anlattı.

 

Abdullah Öcalan'ın 12 yıl aradan sonra İmralı'dan yeni fotoğrafları Dicle Haber Ajansı (DİHA) tarafından servis edildi. Öcalan'ın BDP'lilerle ve yalnız çekilen fotoğraflarında saçlarının beyazladığı ve kilo aldığı görüldü.

8 Ocak 2014
 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) PKK'ya operasyon yapıldığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, PKK'lıların bulunduğu yerleri tespit etmek ve bu kişileri etkisiz hale getirmek için Bingöl'ün Genç ilçesinde operasyon yapıldığını açıkladı.

11 Ocak 2014
 

BDP'den Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP'den Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde 14'üncü kez görüştü. BDP-HDP heyetinin ziyareti, Öcalan'ın hükümet ile Gülen Cemaati arasında kavganın tırmandığı 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasındaki ilk ziyaret oldu. Öcalan, hükümet ve Gülen Cemaati arasındaki kavgayla ilgili, "Ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir. Her darbe teşebbüsü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşısında bizi bulacaktır." dedi.

7 Aralık'ta devlet heyetiyle, 23 Aralık'ta ise yeğeniyle görüşen Öcalan, "Devlet heyetiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu son görüşmelerimiz olumlu geçiyor. Görüşmelerimizin bu şekilde gitmesi şu an itibarıyla iyidir." demişti.

17 Ocak 2014
 

Abdullah Öcalan İmralı'da görüştüğü BDP'lilerle.

 

Abdullah Öcalan'ın yeni fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Fotoğraflarda Öcalan, kendisiyle görüşen milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken ile birlikte görülüyordu.

Abdullah Öcalan ve İmralı heyetinin fotoğraflarını bir cezaevi yetkilisi çekti.

20 Ocak 2014
 

Abdullah Öcalan’ın Avrupa ve Kandil'deki örgüt yöneticilerine yazdığı mektuplar, BDP heyeti tarafından adreslerine iletildi. Öcalan'ın silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesiyle ilgili ayrıntılı bilgi verdiği mektupları Kandil'e, Öcalan'la görüşen BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Brüksel'e ise Pervin Buldan götürdü.

20 Ocak 2014
 

Kongra-Gel Başkanı ve DEP eski milletvekili Remzi Kartal, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözülmesi için hükümete seçim sonuna kadar süre verdiğini söyledi. Irak'ta yayınlanan Hawlati gazetesine konuşan Kartal, Türkiye ile Irak Kürdistan Özerk Bölgesi arasındaki ilişkileri eleştirdi.

21 Ocak 2014
 

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD Kürtlerin yoğunlukta olduğu kuzeydeki Rojava bölgesinde özerklik ilan etti.

25 Ocak 2014
 

BDP heyetleri ve HDP'li Sırrı Süreyya Önder dışında İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen ilk isim Leyla Zana oldu. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Bağımsız Milletvekili Leyla Zana İmralı'ya gitti. BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İmralı'ya her zaman giden heyetlerde bir değişiklik olmayacağını söyledi. 

26 Ocak 2014
 

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken KCK yönetimiyle görüşmek üzere Irak Kürdistan Özerk Bölgesi'ne gitti. Kandil'deki görüşmenin gündeminde, PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullan Öcalan ile 11 Ocak'ta yapılan görüşmenin ayrıntıları vardı. BDP heyeti 11 Ocak'taki görüşmelerinde Öcalan'ın Kandil'e ulaştırılmak üzere kendilerine verdiği 20 sayfalık mektubun yanıtını da KCK yöneticilerinden teslim aldı.

8 Şubat 2014
 

Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya gitti. Görüşmede, Kandil'in 'çözüm sürecinin hukuki zemine oturtulması' talebi gündeme geldi.

11 Şubat 2014
 

PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın mektubu, milletvekilleri Leyla Zana ve Sırrı Süreyya Önder tarafından Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'ye verildi.

Leyla Zana ve Sırrı Süreyya Önder Barzani ile görüştükten sonra Erbil'de basın toplantısı yaptı. Leyla Zana, "Barzani ve Öcalan'ın bölge halkları ve Kürt halkının özgürlükleri için düşüncelerinin birbirine yakın olduğuna tanıklık ettik." dedi.

11 Şubat 2014
 

Diyarbakır'da Öcalan'ın olduğu afişler toplatıldı. [DHA]

Diyarbakır'daki billboardlara asılan ve üzerinde PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın yeni fotoğrafının olduğu afişler için mahkeme toplatma kararı verdi.

Fotoğrafın yer aldığı Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) imzalı afişte, Kürtçe ve Türkçe 'Özgür Önderlikle Özgür Yaşama' sloganı yazılıydı. BDP afişte, Öcalan'ın Kenya'da yakalanalarak Türkiye'ye getirildiği 15 Şubat'ın yıl dönümü için düzenlenecek etkinliklere katılım çağrısı yapıyordu.

13 Şubat 2014
 

PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan; hükümetin müzakere heyeti oluşturmasını, yasal adımların hızlandırılmasını ve İmralı ziyaretlerinin sıklaştırılmasını istedi. Önerileri, İmralı heyetindeki vekiller açıkladı.

2 Mart 2014
 

Demokratikleşme Paketi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Böylece özel okullarda Kürtçe eğitim ve seçimlerde Kürtçe propaganda yapılabilecek. Partilere devlet yardımı için yüzde 3 oy yeterli olacak.

4 Mart 2014
 

PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı'da görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan'a, "Çözüm sürecinin ikinci aşamasına geçilebilmesi için yasal altyapı hazırlanmalıdır." dedi.

9 Mart 2014
 

BDP Grup Başkan Vekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, Öcalan ile 30 Mart’taki yerel seçimlerden önce son görüşmeyi yaptı.

Abdullah Öcalan, BDP-HDP heyetine, devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini, umudunu koruduğunu söyledi. 30 Mart'taki seçimleri barış için referandum olarak niteleyen Öcalan, Nevruz'da yeni bir mektup yayınlayacağını duyurdu.

15 Mart 2014
 

Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'taki Nevruz'da yapacağı açıklama öncesinde Kandil'den Öcalan'ın olumlu son mesajının aksine bir mesaj geldi. PKK'nın çatı örgütü KCK, hükümetin 'demokratikleşme hamlesinin muhatabı olmaktan çıktığı' açıklamasını yaptı.

17 Mart 2014
 

Silahlı kanadın lideri Karayılan çözüm sürecinin bitmediğini ama tıkandığını savundu. [AP]

PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Murat Karayılan, Kürt sorununa çözüm sürecinde hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi. Karayılan'a göre, Abdullah Öcalan cezaevindeyken PKK silah bırakmayacak. Murat Karayılan, hükümetin seçimden hemen sonra adım atmaması halinde Kürt sorununa çözüm için yürütülen sürecin biteceğini şu sözlerle savundu:

"Ateşkes ilân edilip gerilla geri çekilecekti, bu yapıldı. Ateşkes ilân ettik ve çekilmeyi başlattık. Süreç tümüyle bitmiş değil ama tek taraflı yürütülüyor. Başkan APO (Abdullah Öcalan) ve biz yürütüyoruz. Süreç tıkanmıştır. Ama sonuna kadar tek taraflı yürümez. Seçimden bir-iki hafta sonrasına kadar adım atılmadığı takdirde sürecin bittiğini herkesin bilmesi gerekiyor."

18 Mart 2014
 

PKK'nın İmralı Cezaevi'ndeki lideri Abdullah Öcalan 1999'da Kenya'da yakalandı.
[[Fotoğraf: AA / Arşiv]]

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İmralı Cezaevi'ndeki tutukluluk koşullarını şikâyet eden PKK lideri Abdullah Öcalan'ı 'kısmen haklı' buldu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) tutukluluk koşullarıyla ilgili 3'üncü maddesinden yapılan şikâyeti inceleyen Strasbourg'daki mahkeme, Öcalan'ın cezaevinde tek başına tutulduğu 17 Kasım 2009'a kadar ihlal olduğuna hükmetti. Mahkeme, 2009'dan sonraki yıllarda ise ihlal olmadığına karar verdi.

AİHM, yine AİHS'nin şartlı tahliye imkânı olmadan ömür boyu hapis cezasıyla ilgili şikâyetten yapılan başvuruyu ise oy birliğiyle kabul etti.

Tazminata gerek görmeyen AİHM, mahkeme masrafları için Öcalan'a 25 bin Euro ödenmesine hükmetti.

18 Mart 2014
 

Al Jazeera Türk'e konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'la çelişen KCK açıklamasını hükümete yönelik 'sert bir uyarı' olarak niteledi. "Süreci başlatan Sayın Öcalan. Bitirecek açıklama da ancak ondan gelir." dedi.

18 Mart 2014
 

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanunun yürürlüğe girmesinin ardından KCK davasından tutuklu 9 avukat ile bir yazar tahliye edildi. Bu tahliyelerle birlikte 'KCK avukatlar' davasında tutuklu sanık kalmadı. Söz konusu avukatlar KCK soruşturması kapsamında Kasım 2011 yılında tutuklanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;